Oba rodzaje proponowanych przez nas zabiegów wykazują bardzo wysoki efekt przeciwbólowy.
Terapia polem magnetycznym wysokiej intensywności potrafi łagodzić ból. Za tym stwierdzeniem stoją wyniki badań naukowych prowadzonych na tej metodzie. Dzięki wykorzystaniu szerokiego zakresu częstotliwości i modulacji impulsów SIS redukuje dolegliwości bólowe we wszystkich stadiach zespołów bólowych, czyli ostrym, podostrym i przewlekłym. Działanie to opiera się na trzech teoriach kontroli bólu, a każda z nich wymaga zastosowania innej częstotliwości.
W oparciu o teorię kontroli wejścia SIS remoduluje zakodowane informacje o bólu, więc układ nerwowy nie rozpoznaje odczucia bólu
SIS zatrzymuje odczuwanie bólu na poziomie rdzenia kręgowego - to efekt tak zwanej „Bramki bólowej”
Dzięki zastosowaniom niskich częstotliwość zabiegowych SIS może też wspomagać
Wydzielania endogennych opioidów – ciało wydziela własne środki przeciwbólowe i dostarcza je dokładnie do miejsca bólu
Skutki działania zabiegu są odczuwalne już po pierwszej wizycie – zazwyczaj należy wykonać serie około 6 zabiegów dla uzyskania pełnego efektu Laser Wysokiej Intensywności również ma silne działanie przeciwbólowe. Opiera się ono na dwóch składowych:
Fala fotomechaniczna stymuluje grube zakończenia nerwowe, co prowadzi do redukcji bólu – nerw otrzymuje dodatkowa energię w postaci światła laserowego
Biostymulacja prowadzi do zwiększenia produkcji ATP i przyspieszenia procesu gojenia – komórki mają więcej energii żeby prowadzić swój metabolizm i się regenerować
Akumulacja energii światła laserowego i duża moc powoduje wywołanie efektu termicznego – powstałe ciepło poprawia krążenie płynów w obrębie tkanki – co usprawnia dostawę substancji odżywczych i związków leczniczych do miejsca zabiegowego.
Efekt odziaływania lasera pojawią się około 24 godziny po wykonanym zabiegu i poprawia się w kolejnych dniach w wyniku podniesienia poziomu przemiany materii w tkankach.
Wykonywanie zabiegów SISem jest możliwe nawet w sytuacji świeżo przebytego złamania, kiedy, kończyna jest w unieruchomieniu. Pole elektromagnetyczne z łatwością penetruje tkanki, ubrania a nawet gips stąd można SiS wykorzystywać nawet w bardzo ograniczonych warunkach do terapii. Samo pole elektromagnetyczne i prąd elektryczny, pełnią kluczową rolę w procesie regeneracji kości, ścięgien i mięśni. Prąd płynąc wzdłuż beleczek kostnych, czy włókienek mięśniowych wskazuje obszary, które zostaną poddane procesowi cytogenezy i fibrogenezy, osteogenezy, miogenzey, czyli regeneracji: kości, ścięgien więzadeł i mięśni.
Dzięki elektryczności komórki rozumieją, w jaki sposób mają odbudowywać ciało. Sis poprawia również czucię mięśniowe poprzez stymulacje motoneuronów, czyli komórek nerwowych nadzorujących prace mięśnia. Usprawnia to kontrolę nad uszkodzonym rejonem i podnosi poziom siły, stabilizacji i koordynacji mięśniowej.
HIL, czyli laser wysokoenergetyczny dostarcza z kolei komórkom energii, która jest tak potrzebna w procesie kryzysu energetycznego w obrębie uszkodzonych tkanek. Tkanki znajdujące się w skurczu, czyli w ograniczonym środowisku dla przepływu substratów i produktów energetycznych nie są w stanie produkować energii. Bez udziału energii mięsień nie może się rozluźnić, co prowadzi do jeszcze silniejszego skurczu, i powstaje tak zwane błędne koło, gdzie skutki generują swoje przyczyny. Zabieg laserem skutecznie przecina to koło pozwalając mięśniowi na rozluźnienie i wejście w warunki sprzyjające regeneracji Dodatkowo ciepło powstałe podczas terapii poprawia krążenie płynów w obrębie tkanki – co usprawnia dostawę substancji odżywczych i związków leczniczych do miejsca zabiegowego Liczba zabiegów pozwalających uśmieżyć ból to zazwyczaj 5-6. Sugerujemy tutaj terapię łączoną. W celu wspierania regeneracji serie zabiegowe powinny być dłuższe.
SIS jest nie tylko narzędziem terapeutycznym, można go również wykorzystać jako element treningowy czy sprzęt kosmetologiczny. Mięśnie poddane działaniu SIS silnie się napinają co wpływa na poprawę jędrności tkanek. Powstały w wyniku skurczów efekt pompy mięśniowej usprawnia przepływ krwi i limfy co może sprzyjać drenażowi limfatycznemu i ujędrniać mięśnie, powodując, że są lepiej wypełnione płynami i okrąglejsze.
Zabiegi SIS podnoszą napięcie mięśniowe co silnie przyczynia się do polepszenia postawy ciała. Ulepszona postawa pozwala zazwyczaj lepiej wykorzystywać siły, stąd można wysnuć pogląd, że SIS jest narzędziem podnoszącym osiągi sportowe i formę sportową. Dzięki zabiegom pacjenci potrafią silniej napinać własne mięśnie, a sam proces napinania odbywa się w bardziej optymalnej sekwencji. Ruszasz się sprawniej i w bardziej skoordynowany sposób.
Poprzez aktywację motoneuronów i proprioceptorów poprawia się też czucie mięśniowe, koordynacja i równowaga, co może być dobrym środkiem treningowym u osób starszych. SIS wykonany przed treningiem podnosi poziom czucia i jakość samego treningu. Dzięki SIS można usprawnić swoje oporne na pracę rejony ciała.
Kompleksowe programy rehabilitacyjne powinny obejmować metody, które pomagają przywrócić kurczliwość przepony oraz mięśni międzyżebrowych, poprawić upośledzoną wentylację płuc, hemodynamikę, wymianę gazową w niewydolności oddechowej oraz poprawić jakość życia pacjentów w przyszłości. Terapia polem elektromagnetycznym wysokiej intensywności SIS jest z powodzeniem stosowana w chorobach układu oskrzelowo- płucnego, ponieważ:
działa rozszerzająco na naczynia krwionośne
wzmacnia przeponę
rozluźnia pomocnicze mięśnie oddechowe
mobilizuje kręgosłup szyjny oraz piersiowy
Rehabilitacja oddechowa z SIS ma na celu wzmocnienie przepony, mięśni międzyżebrowych oraz poprawę krążenia krwi w okolicy klatki piersiowej. SIS wywołuje intensywne, ale delikatne skurcze mięśni oddechowych. Pozwala to na bardziej aktywną rehabilitację oddechową również u pacjentów, którzy przeszli ciężkie zapalenie płuc.